blog_img

Porselen dolgu

Porselen dolgu

İnley onley olarak da adlandırılırlar. Özellikle büyük madde kaybı olan dişlerde, yapılacak dolgunun daha uzun ömürlü olması için tercih edilirler. Estetik açıdan en iyi sonucun alındığı dolgu tipidir.

banner

İnley onley olarak da adlandırılırlar. Özellikle büyük madde kaybı olan dişlerde, yapılacak dolgunun daha uzun ömürlü olması için tercih edilirler. Estetik açıdan en iyi sonucun alındığı dolgu tipidir. Porselen dolgu, diş eksikliğini tamamlamada kullanılan bir dolgu yöntemidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte cerec denilen bir yöntemle restorasyonlar yapılmaya devam etmektedir. Madde kaybına uğramış olan ve kron uygulaması gerektiren durumlarda sağlıklı dişin korunması için yapılan bir dolgu tedavisidir. Amalgam dolgulara oranla daha estetik ve daha kullanışlıdır. Diş rengine ve formuna uygun olarak yapılan porselen dolgular, dişin doğal görünümü ve yapısını koruduğu için oldukça avantajlı bir yöntemdir. Özellikle azı dişlerde uygulanır. Cerec modeli ile yapılan dolgular, araştırmalara göre geleneksel yöntemden %47 daha başarılıdır.

Porselen dolgu avantajları nelerdir? Diğer dolgular gibi ağız içerisinde yapılmazlar. Bütün olarak laboratuvar şartlarında üretildiklerinden daha hassas uyumları vardır. Diğer estetik dolgu yöntemlerine nazaran daha uzun ömürlüdür. Yüzeyi son derece parlak ve cilalı olduğundan bakteri tutunmasına müsade etmez dolayısı ile hijyeniktirler.