blog_img

İmplant

İmplant

İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla yapılan, çene kemiği içerisine yerleştirilen titanyumdan üretilmiş vida şeklindeki yapay diş köküdür.

Özellikle estetik kaygıların ve isteklerin çokca öne çıktığı günümüzde eksik dişler kişiyi sosyal hayatında son derece olumsuz etkilemektedir. İmplantlar ağız içi çiğneme ve diğer fonksiyonların düzeltilmesinin yanında estetik açıdan kişiye son derece konfor sağlamaktadır.

İmplantların başarı oranı mükemmel doku uyumu nedeniyle son derece yüksektir. İmplant tedavisinin en büyük avantajlarından birtanesi komşu dişlere dokunmayarak ve köprü protezlerinde olduğu gibi dişleri kesmeyerek sadece boşluk bölgesine tedavinin uygulanmasıdır.

banner

İmplant tedavisi 18 yaş üzeri, çene ve yüz gelişimini tamamlamış bireylere uygulanabilir. Tedaviden önce çene yapısının ve kemik miktarının implanta uygun olup olmadığı çekilen röntgenlerle tespit edilir.

İmplant lokal anestezi altında uygulanır. Kişinin diş koltuğunda geçirdiği zaman ve konfor basit bir dolgu işleminden farksızdır. Kesinlikle ağrısız ve çok kısa bir zaman içinde tedavi uygulanır ve kişinin günlük fonksiyonları olumsuz etkilenmez.

Diş çekimini takiben aynı seansta implant uygulanabilmektedir ve geçici protezler yine aynı seans yerleştirilebilmektedir. Yeterli kemik miktarı olmadığı durumlarda implant öncesinde kemik tozu ve greftlerle uygun kemik hacmi oluşturulur ve implantlar yerleştirilir. İmplantların yerleştirilmesini takiben kemik ile kaynaşması (osteointegrasyon) için belirli bir süre beklenir ve kalıcı protezler yapılır. Genel olarak; aşağıdaki maddeleri onaylıyorsanız bu tedavi sizin için doğru bir adım olabilir;

Dişiniz ve dişleriniz eksik ise

18 yaşını doldurduysanız

İmplantları taşıyacak kadar çene kemiğiniz var ise

Ağız hijyeninize önem gösteriyorsanız

Dişlik takamıyorsanız veya takmak istemiyorsanız

Öz güveninizi arttırmak istiyorsanız

5 gün sigaradan uzak kalabilirseniz

Eğer dişsizlik sizi rahatsız ediyorsa